Rodziny wspierające nie wykonują swoich działań zawodowo i nie otrzymują wynagrodzenia a jedynie zwrot kosztów związanych z udzielaniem pomocy (np. za zakupione bilety do kina, muzeum, na basen, komunikację miejską), o której mowa w art. 29 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821 ze zm.).
Zostając rodziną wspierającą możesz podzielić się swoim doświadczeniem i wesprzeć inne rodziny. Zasady powoływania i współpracy rodziny wspierającej określają art. 29, 30, 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821 ze zm.).
Rodziną wspierającą może zostać rodzina lub osoba, która:
- ma stałe źródło utrzymania;
- nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo;
- prawidłowo realizuje obowiązki opiekuńczo-wychowawcze wobec własnych dzieci;
- nie ma ograniczonej władzy rodzicielskiej;
- nie jest ograniczona w zdolności do czynności prawnych;
- nie jest uzależniona m.in. od alkoholu, narkotyków bądź hazardu.
Kandydaci powinni:
- zgłosić swoją gotowość do udziału w procesie pomocy rodzinom wspieranym poprzez złożenie umotywowanego zgłoszenia w sekretariacie Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku;
- wyrazić zgodę na przeprowadzenie przez pracownika socjalnego rodzinnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania;
- wyrazić zgodę na przetwarzanie ich danych osobowych.
Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę poprzez złożenie umotywowanego wniosku do Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku, ul. Strzelecka 29, 74-320 Barlinek.
Bliższe informacje można uzyskać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku lub pod numerem tel. (95) 746 00 14.
Ogłoszenie o poszukiwaniu kandydatów jest ważne do odwołania.
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Barlinku