Ze zjawiskiem przemocy mamy do czynienia każdego dnia. Przemoc fizyczną możemy doświadczać w środowisku domowym, szkolnym czy zawodowym. Podobnie jest z przemocą psychiczną, która jest widoczna w otaczającym nas świecie w postaci reklam, bilbordów czy w programach telewizyjnych. Wiele osób doświadcza przemocy psychicznej w postaci gróźb, obelg czy zastraszania. Krzyk, to jedna z wielu form przemocy, z którą mamy do czynienia najczęściej. Często podnosimy głos, kiedy targają nami złe emocje lub czujemy się bezradni. W jednym i drugim przypadku krzywdzimy osoby będące w zasięgu krzyku jednocześnie niszcząc relacje z tą osobą. Nie zdajemy sobie sprawy, że dzieci narażone na krzyk najczęściej w środowisku domowym stają się lękliwe, mają obniżone poczucie własnej wartości, gorzej się uczą i nie potrafią nawiązać właściwych relacji rówieśniczych. Zacznijmy zmianę od własnych postaw pamiętając, że przemoc rodzi przemoc.
Jak powiedział Matahma Gandhi ,,…dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonać wyboru…”. Wybierzmy mądrze.
Nauczmy się rozwiązywać problemy bez przemocy. Pamiętajmy, że kształtowanie postaw, praca nad charakterem, a także uświadamianie sobie godności własnej i drugiego człowieka są punktem wyjścia do decyzji – nie używam przemocy, uczę się zarządzać sobą oraz swoimi emocjami.
Reagujmy na przemoc. Zachęcam do zapoznania się materiałami profilaktycznymi związanymi z tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
- Procedura „Niebieskie Karty”.
- Cykle przemocy w rodzinie.
- Jestem świadkiem przemocy w rodzinie.
- Informator dla osób dotkniętych przemocą domową.
- Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa.
- Karta informacyjna dla osób stosujących przemoc.
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza przemocy, zgłoś się po pomoc – nie czekaj! Gdzie zgłaszać się po pomoc?
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”– to miejsce, w którym możesz porozmawiać o swojej sytuacji. Dowiesz się jakie kroki należy wykonać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oferowana pomoc jest bezpłatna.
- Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: czynny 7 dni w tygodniu, przez 24h - 800 12 00 02
- Telefoniczna poradnia prawna: poniedziałki i wtorki w godz. 17:00-21:00 - 22 666 28 50oraz środy w godz. 18:00-22:00 - 800 12 00 02
- Poradnia z wykorzystaniem Skype: poniedziałki w godz. 13:00-15:00 (pogotowie.niebieska.linia)
- Poradnia emailowa:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
- Centrum Praw Kobiet– to miejsce w którym uzyskasz pomoc psychologiczną jeśli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem i skorzystasz ze wsparcia specjalistów. Punkty stacjonarne znajdują się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Żyrardowie.
- Całodobowy telefon interwencyjny- 600 07 07 17
- Kontakt mailowy- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Numer kontaktowy- 22 621 35 37
Więcej informacji na stronie Centrum Prawa Kobiet
- Stowarzyszenie Feminoteka- to miejsce gdzie znajdziesz pomoc, w sytuacji kiedy jesteś ofiarą przemocy domowej lub jesteś nią zagrożona.
- Pomoc telefoniczna- 888 88 33 88, w dniach pon. – pt., w godz. 08:00-20:00
- Aplikacja AvonAlert- możesz też przez nią zadzwonić do Feminoteki lub zostawić informację o której nasze konsultantki mogą do ciebie oddzwonić tak, by było to dla Ciebie bezpieczne - Aplikacja AvonAlert
- Poradnia mailowa- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Więcej informacji na stronie Fundacji Feminoteka
- Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę – to miejsce, które oferuje pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych, pokrzywdzonym, wykorzystywanym, uzależnionym od Internetu.
- Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci- 116 111 czynny 7 dni w tygodniu, 24h
- Poradnia mailowa - 116111.pl
Źródło: http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/przemoc-domowa-koronawirus-gdzie-szukac-pomocy
Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania
Przemocy w Rodzinie w Barlinku
Katarzyna Kiełbasa