Ze zjawiskiem przemocy mamy do czynienia każdego dnia. Przemoc fizyczną możemy doświadczać w środowisku domowym, szkolnym czy zawodowym. Podobnie jest z przemocą psychiczną, która jest widoczna w otaczającym nas świecie w postaci reklam, bilbordów czy w programach telewizyjnych. Wiele osób doświadcza przemocy psychicznej w postaci gróźb, obelg czy zastraszania. Krzyk, to jedna z wielu form przemocy, z którą mamy do czynienia najczęściej. Często podnosimy głos, kiedy targają nami złe emocje lub czujemy się bezradni. W jednym i drugim przypadku krzywdzimy osoby będące w zasięgu krzyku jednocześnie niszcząc relacje z tą osobą. Nie zdajemy sobie sprawy, że dzieci narażone na krzyk najczęściej w środowisku domowym stają się lękliwe, mają obniżone poczucie własnej wartości, gorzej się uczą  i nie potrafią nawiązać właściwych relacji rówieśniczych. Zacznijmy zmianę od własnych postaw pamiętając, że przemoc rodzi przemoc.

Jak powiedział Matahma Gandhi ,,…dobro i zło muszą istnieć obok siebie, a człowiek musi dokonać wyboru…”. Wybierzmy mądrze.

Nauczmy się rozwiązywać problemy bez przemocy. Pamiętajmy, że kształtowanie postaw, praca nad charakterem, a także uświadamianie sobie godności własnej i drugiego człowieka są punktem wyjścia do decyzji – nie używam przemocy, uczę się zarządzać sobą oraz swoimi emocjami.

Reagujmy na przemoc. Zachęcam do zapoznania się materiałami profilaktycznymi związanymi z tematyką przeciwdziałania przemocy w rodzinie:

 1. Procedura „Niebieskie Karty”.
 2. Cykle przemocy w rodzinie.
 3. Jestem świadkiem przemocy w rodzinie.
 4. Informator dla osób dotkniętych przemocą domową.
 5. Plan awaryjny dla osób doświadczających przemocy domowej w epidemii koronawirusa.
 6. Karta informacyjna dla osób stosujących przemoc.

        

Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadcza przemocy, zgłoś się po pomoc – nie czekaj! Gdzie zgłaszać się po pomoc?

 1. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”– to miejsce, w którym możesz porozmawiać o swojej sytuacji. Dowiesz się jakie kroki należy wykonać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Oferowana pomoc jest bezpłatna.
 • Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: czynny 7 dni w tygodniu, przez 24h - 800 12 00 02
 • Telefoniczna poradnia prawna: poniedziałki i wtorki w godz. 17:00-21:00 -  22 666 28 50oraz środy w godz. 18:00-22:00 - 800 12 00 02
 • Poradnia z wykorzystaniem Skype: poniedziałki w godz. 13:00-15:00 (pogotowie.niebieska.linia)
 • Poradnia emailowa:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie

 

 1. Centrum Praw Kobiet– to miejsce w którym uzyskasz pomoc psychologiczną jeśli doznajesz przemocy lub jesteś jej świadkiem i skorzystasz ze wsparcia specjalistów. Punkty stacjonarne znajdują się w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu i Żyrardowie.
 • Całodobowy telefon interwencyjny600 07 07 17
 • Kontakt mailowy- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Numer kontaktowy22 621 35 37

Więcej informacji na stronie Centrum Prawa Kobiet

 

 1. Stowarzyszenie Feminoteka-  to miejsce gdzie znajdziesz pomoc, w sytuacji kiedy jesteś ofiarą przemocy domowej lub jesteś nią zagrożona.
 • Pomoc telefoniczna888 88 33 88, w dniach pon. – pt., w godz. 08:00-20:00
 • Aplikacja AvonAlert- możesz też przez nią zadzwonić do Feminoteki lub zostawić informację o której nasze konsultantki mogą do ciebie oddzwonić tak, by było to dla Ciebie bezpieczne - Aplikacja AvonAlert
 • Poradnia mailowa- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji na stronie Fundacji Feminoteka

 

 1. Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę – to miejsce, które oferuje pomoc dzieciom w trudnych sytuacjach życiowych, pokrzywdzonym, wykorzystywanym, uzależnionym od Internetu.
 • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci116 111 czynny 7 dni w tygodniu, 24h
 • Poradnia mailowa - 116111.pl

Źródło: http://www.wws.wzp.pl/aktualnosci/przemoc-domowa-koronawirus-gdzie-szukac-pomocy

Wykaz jednostek zajmujących się OCHRONĄ ZDROWIA - rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie działających na terenie gminy Barlinek

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania
Przemocy w Rodzinie w Barlinku
Katarzyna  Kiełbasa